22. veebruaril toimus Euroopa Parlamendis Strasbourgis, Prantsusmaal Euroscola päev, millest said osa ka Antsla Gümnaasiumi 18 õpilast ja 2 õpetajat.

Antsla Gümnaasiumi õpilased võtsid sügisel osa Euroopa Parlamendi infobüroo poolt korraldatud videokonkursist, milles õpilastelt oodati videoklippe teemal „Kui ma oleksin Euroopa Parlamendi liige“. Üheksa parimat videoklippi saatnud kooligruppi said võimaluse osaleda Euroscola programmis ja külastada Euroopa Parlamenti Strasbourgis. Antsla Gümnaasium oli nende üheksa õnneliku seas.

Reis Strasbourgi poole sai alguse juba 21. veebruari öösel, mil suunduti bussiga Antslast Tallinna Lennujaama. Tallinnast reisiti lennukiga Frankfurti ning sealt edasi bussiga Strasbourgi. Kuigi reis oli pikk ja väsitav, jõudsid õpilased ja õpetajad juba kolmapäeva õhtupoolikul omaette linna avastada.

Neljapäevane päevaplaan nägi ette vara tõusmist ja üpriski hilja hotelli tagasi jõudmist. Hommik algas trammiga Euroopa Parlamenti sõitmisega, kuid kuna tekkis väike segadus peatustega, siis sai kogu reisiseltskond väiksel jalutuskäigul hommikust karget õhku nautida ja parlamendini jõuti lõpuks jalgsi. Parlamendis tuli kõigepealt läbida turvakontroll ning peale seda jaguneti töögruppidesse ja joodi hommikukohvi. Edasi suunduti plenaarsaali, kus kõik õpilased istusid Euroopa Parlamendi liikmete kohtadele. Plenaarsaalis tutvustasid igast riigist õpilased oma kodumaad ning kooli, kust nad tulnud olid. Antsla Gümnaasiumi ja Eesti esindajateks olid Kristiina Värnik ja Ants Põder. Peale seda tutvustasti Euroopa Parlamendi tööd ja õpilastel oli võimalik esitada küsimusi Euroopa Parlamendi kahele liikmele. Lõunapausi ajal toimus Eurogame, kus õpilased pidid jagunema neljasteks gruppideks, mis koosnesid erinevate riikide esindajatest ja mille käigus pidid nad täitma Euroopa Liidu liikmesriikidega seotud küsimustiku. Huvitavaks tegi mängu see, et kõik küsimused olid erinevates keeles, seega eeldas see paljude uute inimestega suhtlemist. Peale lõunapausi jaguneti töögruppidesse, mille teemad olid koolides juba eelnevalt ettevalmistatud. Toimusid arutelud ja hääletused. Peale töögruppe mindi tagasi plenaarsaali, kus õpilased kandsid ette kõik 6 arutatut teemat. Õpilastel oli võimalik taaskord küsimusi esitada ja iga teema lõpus toimus hääletamine. Kõik eelnõud said vastu võetud. Päev lõppes Eurogame’i finaaliga, kus kutsuti ette 4 parimat võistkonda ja nende vahel toimus uus võistlus. Õpilased jäid päevaga väga rahule.

Reedel tegi giid Antsla Gümnaasiumi õpilastele ja õpetajatele linnas väikese ekskursiooni, kus tutvustas erinevaid ehitisi ja rääkis linna ajaloost. Kogu ülejäänud päeva vältel said õpilased ise linna avastada. Laupäeva hommikul pidi grupp kell 10 hotellitoad vabastama, kuid kuna bussini Frankfurti oli veel aega, siis saadi veel linnale viimast korda üks ring peale teha ja kojuminekuks meeneid osta. Ees oli pikk sõit koju. Reis oli huvitav ja tore, kuid ikkagi oli hea tunne koju naasta.

Hanna Hillak,
Eva-Maria Tiits